NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Творчески отражения Биография: Любомир Пипков
5670
Творчески отражения

Биография: Любомир Пипков

Гражданското ми верую е всичко, което съм казал в музиката, пише в бележника си композиторът Любомир Пипков, от чието рождение днес се отбелязват 120 години.  Той е роден на 19 септември 1904 г. (6 септември 1904 г. по стар стил) в Сливен, в семейството на композитора Панайот Пипков и учителката Надка Стефанова, изпълнителна на народни песни

| 19 Септември 2024, 08:00 ч.
Биография: Любомир Пипков
Биография: Любомир Пипков
Снимка © Христо Юскеселиев

Гражданското ми верую е всичко, което съм казал в музиката, пише в бележника си композиторът Любомир Пипков, от чието рождение днес се отбелязват 120 години. 

Актрисата Блейк Лайвли каза, че в основата на пренасянето на книгата "Никога повече" на големия екран е било да се служи на почитателите на бестселъра на Колийн Хувър, предаде Ройтерс.

На лондонската премиера на романтичната драма Лайвли каза, че претворяването на романа във филм е "голяма отговорност, но и възможност".

"Когато трябва да служиш на група от хора, които са толкова страстни по отношение на изходния материал... да служиш на толкова ангажирани хора, е прекрасно", каза актрисата.

В "Никога повече" Блейк Лайвли играе Лили Блум, цветарка от Бостън. Тя се влюбва в красивия неврохирург Райл Кинкейд, изигран от Джъстин Балдони, който е и режисьор на филма.

Когато отношенията им стават по-сериозни, Райл започва да проявява черти, напомнящи на Лили за тормоза, на който е била подложена от баща си. Споменът за травмата от детството й принуждава Лили

Американската поп звезда Тейлър Суифт триумфира в неделя вечер на Европейските музикални награди на Ем Ти Ви, като получи четири награди на церемония в Манчестър, посветена на най-големите имена в световната музика, предаде Франс прес.

34-годишната изпълнителка, която не присъстваше на церемонията, спечели в основните категории, сред които изпълнител на годината, най-добър изпълнител на живо и най-добър видеоклип за клипа си Fortnight.

Тя спечели и в категорията за най-добър американски изпълнител.

В предварително записано съобщение изпълнителката на Shake it off изрази тъгата, че не е могла да присъства.

Суифт оглави номинациите - общо седем - но загуби от Ариана Гранде в категорията за поп изпълнител на годината. През февруари тази година поп певицата вече спечели четвърта награда "Грами" за албум на годината, което е рекорд в историята на наградата.

„Концерти с кауза“ започва турне в подкрепа на хората с репродуктивни проблеми, съобщиха организаторите от сдружение „Независими автори, музиканти и продуценти“ (СНАМП).

Целта е да се предоставя информация за превенция и насърчаване на жените и мъжете на възраст между 25 и 35 години да се изследват, за да разберат какъв е репродуктивният им статус.

Изследването дава възможност за преценка, бъдещ избор, според съвременната медицина и вземане на адекватни мерки.

Кампанията насочва вниманието към темата и важността от навременни изследвания в ранна възраст, дава възможност за обмяна на опит и срещи с жени, преминали по пътя на репродуктивните проблеми. 

Турнето започва на 29 август в Сливен, 30 август – Стара Загора, 31 август – Сл

Посолството на САЩ в София инвестира 240 хиляди долара във варненския културен център „РеБонкърс“ чрез Посланическия фонд за опазване на културното наследство (AFCP). Това съобщиха от институцията.

Варна е най-големият бенефициент по проект на Посланическия фонд за опазване на културното наследство в Европа тази година, което подчертава дълбокото уважение на Съединените щати към богатото културно наследство на България, подчертават оттам и припомнят, че от 2002 г. насам САЩ са инвестирали над 1,3 милиона долара в девет проекта в цялата страна.

По думите на посланика на САЩ у нас Кенет Мертен, който наскоро посети „РеБонкърс“, културният център във Варна е доказателство за устойчивия дух и креативност на българския народ. „Именно в пространства като тези, които поддържат жизнени културни общности, динамичното взаимодействие на минало и наст

Изложба "Модата на Българското средновековие" ще бъде открита утре в Историческия музей в Оряхово, каза директорът Евгения Найденова. Експозицията е по проект на музея, финансиран от Обществен дарителски фонд "Участвам-дарявам-променям"- Оряхово и в нея са включени две ушити реплики на средновековни мъжки и женски костюми. Техен автор е д-р Калина Атанасова.

Мъжкият костюм е по запазен стенопис на неизвестен болярин от църквата в с. Станичене (1331-1332). Женската дреха е реплика на облеклото на болярска дъщеря, чийто портрет е запазен в стенопис в църквата при с. Долна Каменица (1323-1330 г.).

Директорът обясни, че посетителите ще могат да разгледат и десет табла със средновековни костюми на различни представители на българското общество от времето на Второто българско царство, също предоставени от д-р Атанасова. Те показват запазени средновековни стенописи

Той е роден на 19 септември 1904 г. (6 септември 1904 г. по стар стил) в Сливен, в семейството на композитора Панайот Пипков и учителката Надка Стефанова, изпълнителна на народни песни. На шест години започва да свири по слух на пиано песните, които е слушал от майка си.  

През 1918 г. семейството се премества в София. Любомир Пипков започва да се занимава сериозно с пиано при пианиста и клавирен педагог Иван Торчанов, който открива голямата дарба на 14-годишния младеж. 

ПЪРВИ ТВОРЧЕСКИ ОПИТИ

През 1919 г. постъпва в Музикалното училище в София, в класа по пиано при проф. Хенрих Визнер, а теоретичните дисциплини изучава при проф. Добри Христов, проф. Димитър Попиванов, проф. Димитър Хаджигеоргиев и проф. Димитър Радев.  

В Музикалното училище прави първите си опити за творчество. Под влияние на своя баща композиторът Панайот Пипков той съчинява парафрази за пиано върху народни песни. През 1923 г. написва „Двадесет и две вариации“ за пиано, която за първи път разкрива яркото дарование на 19-годишния композитор. Творбата прави впечатление на неговите учители и след успешното й представяне на една продукция в училището професорите му дават необходимата препоръка, за да получи стипендия за следване в Париж, Франция. След появата на пиесите от Детския му албум за пиано, вече няма съмнение, че Пипков ще поеме по пътя на един самобитен талантлив творец.

Оръжейничката на филма на Алек Болдуин "Ръжда" Хана Гутиерес-Рийд пледира "виновна" за носене на пистолет в заведение за продажба на алкохол при наличие на забрана за подобни действия, съобщи АП.

При сключено споразумение със съда  Гутиерес-Рийд може да получи присъда от 18-месечна пробация. В момента оръжейничката излежава 18-месечна присъда в щатски затвор в Ню Мексико за непредумишлено убийство. При стрелба по време на снимките загина операторката Халина Хъчинс. 

Няколко седмици преди началото на снимките на "Ръжда" Гутиерес-Рийд е влязла в бар в Санта Фе с огнестрелно оръжие. Според прокурора Кари Мориси тя се е снимала в тоалетната на заведението с пистолета в ръка. 

Адвокатът на оръжейничката каза, че при споразумение за признаване на вина тя може да бъде освободена предсрочно от затвора и да изтърпи пробация в Аризона без повдигане на допъ

Била ли е населявана нашата страна от динозаври и коя е истинската причина за изчезването им ще бъде обсъдено на събитие на 20 август в кино „Кабана“ в София, съобщават организаторите.

Благой Иванов (писател и кинокритик), Владимир Николов (палеонтолог и палеоартист) и д-р Петър Ефтимов (доктор по Молекулярна биология) ще разгледат различни примери за научни революции и вижданията на палеонтолозите за биологията, физиологията, поведението и еволюцията на динозаврите до средата на ХХ, отбелязват от екипа.

Събитието се организира от Ratio, Националния природонаучен музей и кино „Кабана“. 

„Динозаврите се появяват преди около 240 милиона години и през по-голямата част на мезозойската ера са доминиращата група сухоземни гръбначни животни. Дори сега те са колкото обект на сериозни изследвания, толкова и почти митологични

Великотърновката Албена Николова, която близо 15 години живее и работи като графичен дизайнер и фотограф в италианската столица Рим, ще открие своя самостоятелна изложба в родния си град. Експозицията е озаглавена "Контра" и ще бъде подредена в арт пространството на Vino Veritas на ул. „Велчо Джамджията“ №20 в старата столица, съобщи авторката. Официалното откриване е на 16 август от 18:00 часа. Изложбата включва 17 снимки - 8 дигитален печат и 9 цианотипии, печатани на ръка. Оттам идва и името на изложбата - "Контра", заради противопоставянето на дигиталните и аналоговите техники, обясни Албена.

Великотърновката пътува много и се самоопределя като гражданин на света. Възпитаник е на Факултета по изобразително изкуство на Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий", където завършва специалност „Живопис“. По време на обучението си сп

Спектакълът "Елизабет или кралицата девственица" от Кристиан Симеон е втората премиера на Драматичен театър - Пловдив, част от фестивала "Сцена на кръстопът".

Режисьор на представлението е Маргарита Мачева, а в ролята на една от най-великите личности - кралица Елизабет I, влиза Койна Русева. Премиерата е тази вечер в Камерна зала „Стефан Данаилов”.

Преводът е на Наташа Колевска-Куртева, сценографията и костюмите на Ванина Цандева, музиката на Христо Намлиев. Актьорският състав включва още Ивана Крумова, Венелин Методиев, Борис Кръстев и Мартин Раков.

Авторът е измислил история, която се базира на реални личности, а отношенията между тях се развиват по много емоционален начин, посочи режисьорът Маргарита Мачева. Тя подчерта, че това е история-фикция и спектакълът няма претенция за историческа достоверност. В него кралицата се влюбва в един много по-м

Проектът „Музиката на Гершуин“ се приема с голям успех и кара публиката да си тръгва истински щастлива от нашите концерти. А нас, които сме на сцената, това ни радва много, каза Хилда Казасян.

На 17 октомври концерт-спектакълът „Да обичаш Гершуин“, част от национално турне на екипа на Хилда Казасян и Плевенската филхармония, ще гостува и на разградската публика. Заедно с певицата на сцената ще са отново Теодосий Спасов, Васил Петров, Христо Йоцов, Живко Петров, Михаил Йосифов и Димитър Карамфилов. Те ще изпълнят програма, аранжирана специално от Христо Йоцов за Плевенската филхармония с диригент Борислав Йоцов.

"Щастлива съм, че ще можем да представим този спектакъл в Разград. Не е случайно, че градът е един от първите, където гостуваме с музиката на Гершуин. При представянето на другите ни два филмови проекта – „Да послушаме кино&ld

ПАРИЖКИЯТ ПЕРИОД

През 1926 г. Любомир Пипков заминава за Париж, където се записва в „Екол нормал де люзик“ – едно от най-известните учебни музикални заведения. Там започва да учи пиано при Ивон Лефебюр, история на музиката – при Надя Буланже, и композиция – при Пол Дюка.  Същата година той написва „Три драматични прелюдии“ за пиано и една песен по текст на Николай Лилиев във френски превод.

Парижкият период на Любомир Пипков - от 1926 до 1932 година, се отличава с интензивна работа. Той създава някои от своите значителни произведения – Струнен квартет №1, в който музиката от ранното му детство зазвучава с негов почерк, Соната за цигулка и пиано, Клавирно трио, първите си песни за глас и пиано, много обработки за народни песни, баладата „Конници“ (1929), замисля и операта „Янините девет братя“.

През 1930 г. Любомир Пипков завършва камерната си творба „Трио за цигулка, пиано и чело“, която посвещава на жена си, пише песента „Тракия“ по стихове на Никола Фурнаджиев. През 1931 г. написва своя Концерт за духови, ударни инструменти и пиано, който е изпълнен в Париж същата година.

През 1932 година Любомир Пипков завършва образованието си в Париж с отличие и парична награда.  Завръща се в България и през декември същата година е назначен за корепетитор в Софийската народна опера, където по-късно като хормайстор оставя трайни следи, като издига оперния хор на Софийската народна опера на високо равнище. 

БЕЗ ЖАНРОВИ ОГРАНИЧЕНИЯ

Талантът на Любомир Пипков няма жанрови ограничения. През този период той създава сборника хорови песни „Хоровод“ под редакцията на Емил Шекерджийски.

През 1934 година се появява вокално-симфоничната му поема „Сватба“ по стихове от стихосбирката „Пролетен вятър“ на Никола Фурнаджиев, пресъздаваща събитията от Септемврийското въстание през 1923 година, която Любомир  Пипков нарича „революционна симфония“.

През 1936 г. той написва най-хубавата си хорова песен – На нивата“ по текст на Атанас Душков. Същата година се появява и сюитата „Хайдушка планина“, написана от него за камерния радиооркестър. През 1940 г. той пише и първата си голяма оркестрова творба Симфония №1, посветена на интербригадистите в Испания. 

Трите си опери Любомир Пипков пише по различно време и показва три различни посоки в стила и драматургичните си идеи. В периода 1932 – 1937 г.  той пише операта „Янините девет братя“ – първата българска народна музикална драма, изградена върху стара легенда. Премиерата е на сцената на Софийската опера на 19 септември 1937 г. 

През 1941 -1943 година Любомир Пипков работи изцяло върху втората си опера „Момчил“. Евакуацията на театъра през военните години прекъсва работата му с либретиста Христо Радевски. Операта по либрето на Христо Радевски върху романа на Стоян Загорчинов „Ден последен, ден господен“  е поставена на сцената на Софийската опера едва през 1948 година. Премиерата е на 24 април 1948 г. под диригенството на Асен Найденов и режисьора Михаил Хаджимишев.

През 1944 – 1948 година Любомир Пипков е директор на Софийската опера.

Премиерата на третата му опера „Антигона – 43“ е на 23 декември 1963 година в Русе. Тя е по либрето на Владимир Башев и Панчо Панчев, появява се през 1963 -1964 година почти едновременно в три оперни театри – в София, Пловдив и Русе. „Антигона – 43“ е първата българска опера на съвременна тема и е новаторска в сливането си на античен и съвременен сюжет, като жанр и музикален език. 

След едно пътуване с група музикални дейци в Албания се ражда „Пътуване из Албания“ (1950-1951).  В края на 1959 година за пръв път прозвучава неговата монументална вокално-симфонична творба „Оратория на нашето време“ в 18 части по текст на поета Владимир Башев, която в продължение на много години звучи като начален акорд на международния фестивал „Софийски музикални седмици“.

Значителна част в неговото творчество заемат и създадените от Пипков песни. Незабравими остават „Нани ми нани, Дамянчо“, „На нивата“, „Люляка ми замириса“, “Сладкопойна чучулига“, „Жълта пеперуда“ и др.  Той е автор на музиката към филмите „Тревога (1951), „Септемврийци“ (1954), „Земя“ (1957), „Командирът на отряда“ (1959), „Стубленските липи“ (1960), „Царска милост“ (1962).  

ПРЕПОДАВАТЕЛСКА ДЕЙНОСТ

От 1948 година Любомир Пипков се отдава изцяло на преподавателска работа.  До смъртта си през 1974 г. е  професор по вокални ансамбли и преподавател по вокална интерпретация  в Държавната музикална академия, в която от 1962 г. е и завеждащ Катедра по оперно-сценично изкуство.

Участва в дружеството „Съвременна музика“ и е негов секретар от 1941 г.  Основател на списание „Музика“.

През 1947 – 1954 година е председател на Съюза на българските композитори.

От 1966 г. до 1974 г. е председател на организационния комитет на фестивала "Мартенски музикални дни" в Русе. Името му е свързано и с утвърждаването на „Люляковите музикални празници“ в Ловеч, които от 1963 г. носят името на баща му Панайот Пипков, а от 1976 г. и името на Любомир Пипков.

Три пъти е носител на орден "Георги Димитров" (1954, 1964, 1967) и три пъти е лауреат на Димитровска награда (1950, 1951, 1952).   През 1959 г. е удостоен с орден "Народна република България" първа степен. Почетен член на Съюза на българските филмови дейци (1974). От 1976 г. първото музикално училище в България приема неговото име. От 1977 г., за изключителните постижения на преподаватели и ученици, училището в София получава статут на Национално музикално училище „Любомир Пипков“.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Първото си постоянно шоу в Европа на „Сирк дю Солей“ ще започне в Берлин през ноември 2025 г.
„Сирк дю Солей“ ще представи първото си постоянно шоу в Европа в театъра на „Потсдамер плац“ в Берлин през 2025 година, предаде Ройтерс. Шоуто е наречено A ...
Банан, провъзгласен за произведение на изкуството, беше продаден за 6,2 милиона долара на търг на "Сотбис" в Ню Йорк
Банан, залепен на стената със сребристо тиксо - творба на италианския концептуален художник Маурицио Кателан, предизвика поредната сензация на пазара на изкуство в Ню Йорк, след ка ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 18:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Творчески отражения
5670
Творчески отражения

Биография: Любомир Пипков

Гражданското ми верую е всичко, което съм казал в музиката, пише в бележника си композиторът Любомир Пипков, от чието рождение днес се отбелязват 120 години.През 1918 г. семейството се премества в София. Любомир Пипков започва да се занимава сериозно с пиано при пианиста и клавирен педагог Иван Торчанов, който открива голямата дарба на 14-годишния младеж.

| 19 Септември 2024, 08:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Биография: Любомир Пипков
Биография: Любомир Пипков
Снимка © Христо Юскеселиев

Гражданското ми верую е всичко, което съм казал в музиката, пише в бележника си композиторът Любомир Пипков, от чието рождение днес се отбелязват 120 години. 

Той е роден на 19 септември 1904 г. (6 септември 1904 г. по стар стил) в Сливен, в семейството на композитора Панайот Пипков и учителката Надка Стефанова, изпълнителна на народни песни. На шест години започва да свири по слух на пиано песните, които е слушал от майка си.  

Актрисата Блейк Лайвли каза, че в основата на пренасянето на книгата "Никога повече" на големия екран е било да се служи на почитателите на бестселъра на Колийн Хувър, предаде Ройтерс.

На лондонската премиера на романтичната драма Лайвли каза, че претворяването на романа във филм е "голяма отговорност, но и възможност".

"Когато трябва да служиш на група от хора, които са толкова страстни по отношение на изходния материал... да служиш на толкова ангажирани хора, е прекрасно", каза актрисата.

В "Никога повече" Блейк Лайвли играе Лили Блум, цветарка от Бостън. Тя се влюбва в красивия неврохирург Райл Кинкейд, изигран от Джъстин Балдони, който е и режисьор на филма.

Когато отношенията им стават по-сериозни, Райл започва да проявява черти, напомнящи на Лили за тормоза, на който е била подложена от баща си. Споменът за травмата от детството й принуждава Лили

Американската поп звезда Тейлър Суифт триумфира в неделя вечер на Европейските музикални награди на Ем Ти Ви, като получи четири награди на церемония в Манчестър, посветена на най-големите имена в световната музика, предаде Франс прес.

34-годишната изпълнителка, която не присъстваше на церемонията, спечели в основните категории, сред които изпълнител на годината, най-добър изпълнител на живо и най-добър видеоклип за клипа си Fortnight.

Тя спечели и в категорията за най-добър американски изпълнител.

В предварително записано съобщение изпълнителката на Shake it off изрази тъгата, че не е могла да присъства.

Суифт оглави номинациите - общо седем - но загуби от Ариана Гранде в категорията за поп изпълнител на годината. През февруари тази година поп певицата вече спечели четвърта награда "Грами" за албум на годината, което е рекорд в историята на наградата.

„Концерти с кауза“ започва турне в подкрепа на хората с репродуктивни проблеми, съобщиха организаторите от сдружение „Независими автори, музиканти и продуценти“ (СНАМП).

Целта е да се предоставя информация за превенция и насърчаване на жените и мъжете на възраст между 25 и 35 години да се изследват, за да разберат какъв е репродуктивният им статус.

Изследването дава възможност за преценка, бъдещ избор, според съвременната медицина и вземане на адекватни мерки.

Кампанията насочва вниманието към темата и важността от навременни изследвания в ранна възраст, дава възможност за обмяна на опит и срещи с жени, преминали по пътя на репродуктивните проблеми. 

Турнето започва на 29 август в Сливен, 30 август – Стара Загора, 31 август – Сл

Посолството на САЩ в София инвестира 240 хиляди долара във варненския културен център „РеБонкърс“ чрез Посланическия фонд за опазване на културното наследство (AFCP). Това съобщиха от институцията.

Варна е най-големият бенефициент по проект на Посланическия фонд за опазване на културното наследство в Европа тази година, което подчертава дълбокото уважение на Съединените щати към богатото културно наследство на България, подчертават оттам и припомнят, че от 2002 г. насам САЩ са инвестирали над 1,3 милиона долара в девет проекта в цялата страна.

По думите на посланика на САЩ у нас Кенет Мертен, който наскоро посети „РеБонкърс“, културният център във Варна е доказателство за устойчивия дух и креативност на българския народ. „Именно в пространства като тези, които поддържат жизнени културни общности, динамичното взаимодействие на минало и наст

Изложба "Модата на Българското средновековие" ще бъде открита утре в Историческия музей в Оряхово, каза директорът Евгения Найденова. Експозицията е по проект на музея, финансиран от Обществен дарителски фонд "Участвам-дарявам-променям"- Оряхово и в нея са включени две ушити реплики на средновековни мъжки и женски костюми. Техен автор е д-р Калина Атанасова.

Мъжкият костюм е по запазен стенопис на неизвестен болярин от църквата в с. Станичене (1331-1332). Женската дреха е реплика на облеклото на болярска дъщеря, чийто портрет е запазен в стенопис в църквата при с. Долна Каменица (1323-1330 г.).

Директорът обясни, че посетителите ще могат да разгледат и десет табла със средновековни костюми на различни представители на българското общество от времето на Второто българско царство, също предоставени от д-р Атанасова. Те показват запазени средновековни стенописи

През 1918 г. семейството се премества в София. Любомир Пипков започва да се занимава сериозно с пиано при пианиста и клавирен педагог Иван Торчанов, който открива голямата дарба на 14-годишния младеж. 

ПЪРВИ ТВОРЧЕСКИ ОПИТИ

Оръжейничката на филма на Алек Болдуин "Ръжда" Хана Гутиерес-Рийд пледира "виновна" за носене на пистолет в заведение за продажба на алкохол при наличие на забрана за подобни действия, съобщи АП.

При сключено споразумение със съда  Гутиерес-Рийд може да получи присъда от 18-месечна пробация. В момента оръжейничката излежава 18-месечна присъда в щатски затвор в Ню Мексико за непредумишлено убийство. При стрелба по време на снимките загина операторката Халина Хъчинс. 

Няколко седмици преди началото на снимките на "Ръжда" Гутиерес-Рийд е влязла в бар в Санта Фе с огнестрелно оръжие. Според прокурора Кари Мориси тя се е снимала в тоалетната на заведението с пистолета в ръка. 

Адвокатът на оръжейничката каза, че при споразумение за признаване на вина тя може да бъде освободена предсрочно от затвора и да изтърпи пробация в Аризона без повдигане на допъ

Била ли е населявана нашата страна от динозаври и коя е истинската причина за изчезването им ще бъде обсъдено на събитие на 20 август в кино „Кабана“ в София, съобщават организаторите.

Благой Иванов (писател и кинокритик), Владимир Николов (палеонтолог и палеоартист) и д-р Петър Ефтимов (доктор по Молекулярна биология) ще разгледат различни примери за научни революции и вижданията на палеонтолозите за биологията, физиологията, поведението и еволюцията на динозаврите до средата на ХХ, отбелязват от екипа.

Събитието се организира от Ratio, Националния природонаучен музей и кино „Кабана“. 

„Динозаврите се появяват преди около 240 милиона години и през по-голямата част на мезозойската ера са доминиращата група сухоземни гръбначни животни. Дори сега те са колкото обект на сериозни изследвания, толкова и почти митологични

Великотърновката Албена Николова, която близо 15 години живее и работи като графичен дизайнер и фотограф в италианската столица Рим, ще открие своя самостоятелна изложба в родния си град. Експозицията е озаглавена "Контра" и ще бъде подредена в арт пространството на Vino Veritas на ул. „Велчо Джамджията“ №20 в старата столица, съобщи авторката. Официалното откриване е на 16 август от 18:00 часа. Изложбата включва 17 снимки - 8 дигитален печат и 9 цианотипии, печатани на ръка. Оттам идва и името на изложбата - "Контра", заради противопоставянето на дигиталните и аналоговите техники, обясни Албена.

Великотърновката пътува много и се самоопределя като гражданин на света. Възпитаник е на Факултета по изобразително изкуство на Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий", където завършва специалност „Живопис“. По време на обучението си сп

Спектакълът "Елизабет или кралицата девственица" от Кристиан Симеон е втората премиера на Драматичен театър - Пловдив, част от фестивала "Сцена на кръстопът".

Режисьор на представлението е Маргарита Мачева, а в ролята на една от най-великите личности - кралица Елизабет I, влиза Койна Русева. Премиерата е тази вечер в Камерна зала „Стефан Данаилов”.

Преводът е на Наташа Колевска-Куртева, сценографията и костюмите на Ванина Цандева, музиката на Христо Намлиев. Актьорският състав включва още Ивана Крумова, Венелин Методиев, Борис Кръстев и Мартин Раков.

Авторът е измислил история, която се базира на реални личности, а отношенията между тях се развиват по много емоционален начин, посочи режисьорът Маргарита Мачева. Тя подчерта, че това е история-фикция и спектакълът няма претенция за историческа достоверност. В него кралицата се влюбва в един много по-м

Проектът „Музиката на Гершуин“ се приема с голям успех и кара публиката да си тръгва истински щастлива от нашите концерти. А нас, които сме на сцената, това ни радва много, каза Хилда Казасян.

На 17 октомври концерт-спектакълът „Да обичаш Гершуин“, част от национално турне на екипа на Хилда Казасян и Плевенската филхармония, ще гостува и на разградската публика. Заедно с певицата на сцената ще са отново Теодосий Спасов, Васил Петров, Христо Йоцов, Живко Петров, Михаил Йосифов и Димитър Карамфилов. Те ще изпълнят програма, аранжирана специално от Христо Йоцов за Плевенската филхармония с диригент Борислав Йоцов.

"Щастлива съм, че ще можем да представим този спектакъл в Разград. Не е случайно, че градът е един от първите, където гостуваме с музиката на Гершуин. При представянето на другите ни два филмови проекта – „Да послушаме кино&ld

През 1919 г. постъпва в Музикалното училище в София, в класа по пиано при проф. Хенрих Визнер, а теоретичните дисциплини изучава при проф. Добри Христов, проф. Димитър Попиванов, проф. Димитър Хаджигеоргиев и проф. Димитър Радев.  

В Музикалното училище прави първите си опити за творчество. Под влияние на своя баща композиторът Панайот Пипков той съчинява парафрази за пиано върху народни песни. През 1923 г. написва „Двадесет и две вариации“ за пиано, която за първи път разкрива яркото дарование на 19-годишния композитор. Творбата прави впечатление на неговите учители и след успешното й представяне на една продукция в училището професорите му дават необходимата препоръка, за да получи стипендия за следване в Париж, Франция. След появата на пиесите от Детския му албум за пиано, вече няма съмнение, че Пипков ще поеме по пътя на един самобитен талантлив творец.

ПАРИЖКИЯТ ПЕРИОД

През 1926 г. Любомир Пипков заминава за Париж, където се записва в „Екол нормал де люзик“ – едно от най-известните учебни музикални заведения. Там започва да учи пиано при Ивон Лефебюр, история на музиката – при Надя Буланже, и композиция – при Пол Дюка.  Същата година той написва „Три драматични прелюдии“ за пиано и една песен по текст на Николай Лилиев във френски превод.

Парижкият период на Любомир Пипков - от 1926 до 1932 година, се отличава с интензивна работа. Той създава някои от своите значителни произведения – Струнен квартет №1, в който музиката от ранното му детство зазвучава с негов почерк, Соната за цигулка и пиано, Клавирно трио, първите си песни за глас и пиано, много обработки за народни песни, баладата „Конници“ (1929), замисля и операта „Янините девет братя“.

През 1930 г. Любомир Пипков завършва камерната си творба „Трио за цигулка, пиано и чело“, която посвещава на жена си, пише песента „Тракия“ по стихове на Никола Фурнаджиев. През 1931 г. написва своя Концерт за духови, ударни инструменти и пиано, който е изпълнен в Париж същата година.

През 1932 година Любомир Пипков завършва образованието си в Париж с отличие и парична награда.  Завръща се в България и през декември същата година е назначен за корепетитор в Софийската народна опера, където по-късно като хормайстор оставя трайни следи, като издига оперния хор на Софийската народна опера на високо равнище. 

БЕЗ ЖАНРОВИ ОГРАНИЧЕНИЯ

Талантът на Любомир Пипков няма жанрови ограничения. През този период той създава сборника хорови песни „Хоровод“ под редакцията на Емил Шекерджийски.

През 1934 година се появява вокално-симфоничната му поема „Сватба“ по стихове от стихосбирката „Пролетен вятър“ на Никола Фурнаджиев, пресъздаваща събитията от Септемврийското въстание през 1923 година, която Любомир  Пипков нарича „революционна симфония“.

През 1936 г. той написва най-хубавата си хорова песен – На нивата“ по текст на Атанас Душков. Същата година се появява и сюитата „Хайдушка планина“, написана от него за камерния радиооркестър. През 1940 г. той пише и първата си голяма оркестрова творба Симфония №1, посветена на интербригадистите в Испания. 

Трите си опери Любомир Пипков пише по различно време и показва три различни посоки в стила и драматургичните си идеи. В периода 1932 – 1937 г.  той пише операта „Янините девет братя“ – първата българска народна музикална драма, изградена върху стара легенда. Премиерата е на сцената на Софийската опера на 19 септември 1937 г. 

През 1941 -1943 година Любомир Пипков работи изцяло върху втората си опера „Момчил“. Евакуацията на театъра през военните години прекъсва работата му с либретиста Христо Радевски. Операта по либрето на Христо Радевски върху романа на Стоян Загорчинов „Ден последен, ден господен“  е поставена на сцената на Софийската опера едва през 1948 година. Премиерата е на 24 април 1948 г. под диригенството на Асен Найденов и режисьора Михаил Хаджимишев.

През 1944 – 1948 година Любомир Пипков е директор на Софийската опера.

Премиерата на третата му опера „Антигона – 43“ е на 23 декември 1963 година в Русе. Тя е по либрето на Владимир Башев и Панчо Панчев, появява се през 1963 -1964 година почти едновременно в три оперни театри – в София, Пловдив и Русе. „Антигона – 43“ е първата българска опера на съвременна тема и е новаторска в сливането си на античен и съвременен сюжет, като жанр и музикален език. 

След едно пътуване с група музикални дейци в Албания се ражда „Пътуване из Албания“ (1950-1951).  В края на 1959 година за пръв път прозвучава неговата монументална вокално-симфонична творба „Оратория на нашето време“ в 18 части по текст на поета Владимир Башев, която в продължение на много години звучи като начален акорд на международния фестивал „Софийски музикални седмици“.

Значителна част в неговото творчество заемат и създадените от Пипков песни. Незабравими остават „Нани ми нани, Дамянчо“, „На нивата“, „Люляка ми замириса“, “Сладкопойна чучулига“, „Жълта пеперуда“ и др.  Той е автор на музиката към филмите „Тревога (1951), „Септемврийци“ (1954), „Земя“ (1957), „Командирът на отряда“ (1959), „Стубленските липи“ (1960), „Царска милост“ (1962).  

ПРЕПОДАВАТЕЛСКА ДЕЙНОСТ

От 1948 година Любомир Пипков се отдава изцяло на преподавателска работа.  До смъртта си през 1974 г. е  професор по вокални ансамбли и преподавател по вокална интерпретация  в Държавната музикална академия, в която от 1962 г. е и завеждащ Катедра по оперно-сценично изкуство.

Участва в дружеството „Съвременна музика“ и е негов секретар от 1941 г.  Основател на списание „Музика“.

През 1947 – 1954 година е председател на Съюза на българските композитори.

От 1966 г. до 1974 г. е председател на организационния комитет на фестивала "Мартенски музикални дни" в Русе. Името му е свързано и с утвърждаването на „Люляковите музикални празници“ в Ловеч, които от 1963 г. носят името на баща му Панайот Пипков, а от 1976 г. и името на Любомир Пипков.

Три пъти е носител на орден "Георги Димитров" (1954, 1964, 1967) и три пъти е лауреат на Димитровска награда (1950, 1951, 1952).   През 1959 г. е удостоен с орден "Народна република България" първа степен. Почетен член на Съюза на българските филмови дейци (1974). От 1976 г. първото музикално училище в България приема неговото име. От 1977 г., за изключителните постижения на преподаватели и ученици, училището в София получава статут на Национално музикално училище „Любомир Пипков“.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Първото си постоянно шоу в Европа на „Сирк дю Солей“ ще започне в Берлин през ноември 2025 г.
Банан, провъзгласен за произведение на изкуството, беше продаден за 6,2 милиона долара на търг на "Сотбис" в Ню Йорк
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.